caligrafie.jpg, 3,8kB

Úryvky z knihy The Art of Peace (Umění míru) od Johna Stevense

Slovo Aikido může být podle autora knihy Johna Stevense přeloženo také jako Umění míru. V knize jsou zaznamenány citáty od O-Senseie, ty byly vybrány z jeho přednášek, kaligrafií a básní. Vybral jsem několik z nich, některé jsou nejspíš poprvé přeloženy do češtiny, snad pomůžou každému z nás více pochopit co je to Aikido:

Když je tvůj duch tak silný, že obklopí všechny tvé protivníky, můžeš vidět skrz ně a vyhnout se jejich útokům. Když to dokážeš, budeš schopen je vést po cestě, kterou ti ukáže nebe a země.

Jsou dva druhy ki: obyčejné a pravé. Obyčejné ki je těžké a neotesané, pravé je lehké a všestranné. Abys správně fungoval, musíš se osvobodit od běžné ki a naplnit své orgány tou pravou. To je skutečný základ silné techniky.

Železo je plné příměsí, které ho oslabují. Skrze kování se stává ocelí a je přeměněn do ostrého meče. S lidmi je to stejné.

Neúspěch je cesta k úspěchu. Každá chyba nás něco učí.

Techniky využívají čtyři kvality. V závislosti na okolnostech, bys měl být:

tvrdý jako diamant, pružný jako vrba, plynulý jako voda a prázdný jako prostor.

Srdce člověka se neliší od duše nebe a země. Ve své praxi vždy udržuj myšlenku na vzájemné působení mezi zemí a nebem, vodou a ohněm, jinem a jangem.

Pozoruj moře, jeho příliv a odliv. Když vlny dorazí ke břehu, roztříští se o břeh a vytvářejí zvuk. Tvůj dech by měl být stejný. S každým nádechem pohlť celý vesmír do svého břicha.

Věz, že všichni máme přístup ke čtyřem pokladům: Energii slunce a měsíce, dechu země, dechu nebe a přílivu a odlivu vln.

Správné držení těla odráží správný stav mysli.

Hýbej se jako paprsek světla,

Leť jako blesk,

Udeř jako bouře,

Otáčej se v kruzích

Okolo stabilního centra.

Nyní a vždy je nutné rozšířit své vědomí do vysokých hor a skrytých údolí k znovunapojení na zdroj života. Nadechni se a leť vědomím až na konec vesmíru, vydechni a přines kosmos zpátky do svého nitra. Poté vdechni úrodnost a živoucnost země. Nakonec spoj dech nebe a země se svým, staň se samotným dechem života

Když jsi napaden, sjednoť vrchní, střední a dolní část svého těla. Vstup, otoč se a splyň s nepřítelem, vepředu i vzadu, vpravo i vlevo.

Ti, kteří praktikují Umění míru, musí chránit Matku zemi, božský odraz stvoření, a udržovat ji milovanou a jasnou. Cesta bojovníka dává vzniknout přirozené kráse. Jemné techniky povstanou tak přirozeně, jak přichází jaro, léto, podzim a zima.  Bojovník je jako síla udržující vše živé.

Nepřestaň se učit

od čistého hlasu

stále tekoucího potůčku,

který šplouchá o kameny.

moriheiueshiba

Roman K., publikováno: Čtvrtek, 4.4.2013 v sekci Články.

Komentáře jsou uzavřeny.