caligrafie.jpg, 3,8kB

Úryvky z knihy “Dance with heaven and Earth“

Katsuyuki ShimamotoJaponský zenový kněz, 8. dan Aikido.

Cíl, Cesta

Při každém tréninku udržuj ve své mysli cíl. Cíl se bude lišit od člověka k člověku, ale nikdy necvič bez něj. Nesnaž se vyhrávat nebo vypadat dobře. Představ si před sebou koleje. Aby ses dostal do další stanice, musíš jít podél kolejí. Cestu můžeš najít, jen když máš cíl. Jinak se zastavíš, bez toho že by ses někam dostal. O-Sensei šel kamkoliv chtěl a spíše než před ním, se pravá cesta tvořila za ním.  Byl schopný to takto dělat, dosáhl toho, co nazývám největší možnou svobodou. Ale věřím, že pro většinu z nás je důležité praktikovat s cílem. Pouze pokud máš cíl a pracuješ na něm, pouze pokud se pohybuješ vlastním tempem a směrem, ne kvůli výhře, ale harmonizaci se sebou, ostatními a přírodou, stane se zázrak a za tebou se bude tvořit cesta stejně jako za loďkou v řece, cesta tak čistá, že ji ostatní najdou a budou následovat.

Vždy přijímat

Každý útok plně přijmi. Neodmítej ho. Pouze když ho přivítáš, můžeš ho absorbovat a kontrolovat. Dokud ho odmítáš, zůstává mimo tvoji oblast působení a nemáš nad ním kontrolu. Nebude to fungovat, pokud budeš proti partnerovi bojovat. Bude útočit ještě víc a oba dva se unavíte. Pokud ale řekneš „Ano, děkuji!“ a přijmeš ho do své sféry působení, bude s tebou souznít a spadne sám. Tak to děláme v Aikidu, vše přijímáme.

Všezahrnující

Někteří lidé v mém dojo jsou slepí, mají velké potíže se zády, špatné nohy nebo nemůžou dobře chodit. Přesto přicházejí a cvičí. Zaslouží si své kyu a dany stejně jako ostatní. Nosí hakamu. Jako každý jiný musí upravovat techniky Aikido pro svá těla. Pro ně je to možná těžší než pro ostatní, každému by ale mělo být umožněno praktikovat v jeho vlastním tempu, bez ohledu na věk, pohlaví, psychickou kondici, náboženství nebo národnost. Aikido je všezahrnující. Pravý duch Aikida vítá každého.

Kontrolní seznam pro shizentai

Shizentai znamená přirozené tělo nebo přirozený postoj, přesto musíme pracovat na tom, abychom ho dosáhli a neustále udržovali. Je to jedna z nejdůležitějších věcí v Aikidu. Je třeba být na sebe přísný. Abyste dosáhli shizentai musíte dodržet následující:

 • Oči – vždy se dívejte na vše rovnoměrně, nedívejte se pouze na jednu věc, jeden detail
 • Záda – lopatky k sobě a dolů
 • Ramena – vždy uvolněná
 • Dech – vždy klidný, koordinovaný s pohybem
 • Ki – vychází volně z vašeho těla, směrem kterým si přejete
 • Kolena – vždy uvolněná, připravena se hýbat v jakémkoliv směru
 • Mysl – vždy klidná a otevřená všemu, co se může stát (mizu no kokoro-mysl vody)

Pokud budete používat tento seznam, začnete se rychle zlepšovat v shizentai (přirozeném postoji). Je tím nejprostším, přesto nejtěžším k získání.  Musíme pokračovat v cvičení a řídit svá těla směrem k sebejistotě. Shizentai je dokonalá svoboda.

článek přeložil Roman Frajt

shimamoto

Roman K., publikováno: Sobota, 23.3.2013 v sekci Články.

2 komentářů k “Úryvky z knihy “Dance with heaven and Earth“”

 1. Honza S. napsal:

  Je to žák již zesnulého Kisaburo Osawa Shihana, doporučuji se podívat také na jeho videa.

 2. Roman K. napsal: