caligrafie.jpg, 3,8kB

Překlad ukázky z knihy Total Aikido: The Master Course od Gozo Shiody

Kokyu-Ryoku, dechová síla

Dechová síla je vytvořena ve chvíli, kdy naše koncentrovaná síla přichází do styku s jinou osobou. Základem pro dechovou sílu je duch a rytmus (načasování).

Co se týče ducha, je důležité stát se “prázdným“. Zbavte se myšlení „Měl bych udělat to, měl bych udělat ono…“ a namísto toho prostě dosáhněte klidného stavu mysli. Poté budete schopni uhodnout myšlenky toho druhého a pochopit plynutí energií. Pak budete přirozené vědět, kde stát v době útoku.

Tímto způsobem můžete dosáhnout různého tempa a rytmu, nepohybovat se pouze jednou rychlostí, ale raději vybrat takové tempo, které přímo odpovídá situaci mezi vámi a ukem. Rytmus vychází z vašeho vlastního dechu. Tím, že vydechnete, když máte vydechnout a nadechnete se, když je čas se nadechnout, vytváříte rytmus.

Když jsou intuice (vnímání), dech a rytmus sladěny a stanou se jedním, rodí se kokyu-ryoku, dechová síla. Vy a druhá osoba splynete v jedno, kam zaměříte svou vůli, tam budete schopni vést ukeho.

Není potřeba žádný speciální trénink pro dosažení dechové síly, protože ta je něčím, co jen musíte pocítit. Pokud budete nepřetržitě trénovat, jednou si uvědomíte “To je dechová síla.“ a tento zážitek vám napomůže k jejímu stále častějšímu používání, až se nakonec stane stálou. Až toho dosáhnete, zažijete to, co Morihei Uešiba nazval „sjednocení se s univerzem“

Načasování

Ideálem Aikido je dosáhnout silného efektu za použití malého množství síly. Jedna z důležitých věcí, abychom toho dosáhli, je načasování, chvíle kdy vytváříte kontakt s ukem. Můžete znát jakékoliv množství technik a pohybů a přesto, pokud vaše načasování nebude správné, vytvoříte pouze “neživou techniku“. Na druhou stranu, pokud použijete správné načasování, tak dokonce i když nepředvedete žádnou konkrétní techniku, budete stále schopni způsobit těžká zranění.

Ať už jde o splynutí s partnerem, když se vás snaží chytit nebo udeřit, nebo váš útok, je to načasování, co vytváří živou techniku. Pokud je vaše načasování zpožděné, budete pohlcení ukem a pokud je předčasné, tak protivník spatří váš záměr a změní svůj útok. Techniku byste měli použít přesně ve chvíli, kdy se uke rozhodl pro útok – to je správné načasování.

Využití tohoto zlomku vteřiny nazýváme “sjednocením“ a je správné říci, že všechny techniky Aikido začínají právě s ním.

Irimi

Je pohyb, který nám umožňuje dostat se k boku ukeho těla. V irimi se namísto srážky s ukeho energií pohneme z osy jeho útoku, směrem ke straně jeho těla a do bezpečného úhlu. Pomocí irimi se dostaneme do bezpečné pozice a také zpracujeme ukeho sílu, abychom na něj mohli aplikovat techniku.

V irimi je důležité udělat krátký krok dopředu, když váš nepřítel začíná útočit. Nikdy nečekejte, až k vám váš oponent dorazí s útokem. Navíc se ujistěte, že i když jste se pohnuli směrem dopředu, zároveň jste se dostali mimo ukeho útok.

shioda

Roman K., publikováno: Čtvrtek, 2.5.2013 v sekci Články.

Komentáře jsou uzavřeny.